Červenec 2016

Retro Sim #1; Vlak

10. července 2016 v 18:00 | Ruda |  Retro Sim
Dlouho jsem nemohl vymyslet o čem psát, ale když jsem jedné noci nemohl usnout napadla mě nová série retro her. A čím jiným začít než klasikou z 90. let - Vlakem.


Vlak je strategická hra, kterou vyvinul Miroslav Němeček již v roce 1993 pro platformu DOS-BOX. Hra sklidila velký úspěch, proto v roce 2002 vyšlo volné pokračování, které však již úspěšné nebylo.

Vaším úkolem je jezdit po mapě do čtyřech stran a sbírat přitom různé náklady (diamanty, koruny...), které se za vás řadí jako vagóny. Hru ovládáte šipkami a nesmíte narazit do zdi, ani zbytku soupravy. Pokud máte všechny objekty, otevřou se vrátka, kterými vjedete do další úrovně.

Úrovní je tu pak 50 s různou obtížností. Do každého se pomocí hesla můžete dostat, což se hodí zejména ve chvílích, kdy vám nějaká část hry dělá problém. Pokud se nudíte, hra dokáže na delší dobu zabavit asi každého.

Pro spuštění Vlaku na novějších Windows potřebujete aplikaci DOSBox. Nebo si ji můžete stáhnout pro Android...Bezplatné DLC do Cities: Skylines přidává do hry fotbalové zápasy

1. července 2016 v 19:00 | Kolbenova |  Cities: Skylines
Nedávno vyšlo mimo další opravný patch do Cities: Skylines, který snížil náročnost hry, také bezplatné DLC nazvané Match Day. V Evropě je všem asi poměrně jasné na jakou současnou sportovní akci přídavek odkazuje, nás bude ale hlavně zajímat jeho obsah.


Logicky tedy hlavní novinkou je velký fotbalový stadion, což by ale nebylo ničím výjimečné. Takových je na workshopu opravdu spousty. Tento se však liší tím, že na něm opravdu hraje Váš tým. A když píšu hraje, tak doopravdy můžete sledovat hru, fandit svému týmu, investovat do něj a nastavit si svojí barvu, do které pak budou sladěny sedačky stadionu.

Aby však byly Vaše šance na výhru větší, máte možnost pravidelně investovat z městského rozpočtu na nábor nových fotbalistů z řad mladistvého obyvatelstva. Také můžete zavést v den pořádání zápasu veřejnou dopravu zdarma nebo zvýšená bezpečností opatření. Určovat si také můžete cenu vstupenek.


Jediné, co asi neodpovídá realitě, je kapacita stadionu. Ta se zastavila na 750 lidech, což je sice na poměry Cities: Skylines poměrně dost obyvatel na jednom místě, ale na druhou stranu reálná čísla národních stadionů jsou opravdu někde jidne. Ono to chtě nechtě odpovídá tomu, že město s 200 000 obyvateli by ve skutečnosti mohlo mít i pět milionů. Je to však jen marginální úvaha nad pojetím celé hry, nikoliv tohoto DLC.

Za sebe mohu říci, že se jedná o zajímavé zpestření hry, ale nic světoborného. Zadarmo to však určitě obstojí.