Květen 2016

Ohlédnutí za posledních 7 let

29. května 2016 v 18:37 | Michal |  Novinky
Dnes je to už sedm let od doby, kdy se v hlavě jednoho kluka zrodil nápad založit si menší blog o MHD simulacích. Okouzlen tehdy dopravními hrami a natěšeností na MHD simulátor 2009, který měl tehdy vyjít, se dal do práce. V té době jsem už druhým rokem provozoval jeden blog o Astronomii, který je dnes už neaktivní. Tehdy jsem se inspiroval dnes již zapomenutou stránkou spravovanou člověkem ze Slovenska.

Mým cílem bylo se původně jen zabavit na dobu čekání na vydání MHD simulátoru 2009, což byly nějaké 3 měsíce. Stránky tehdy fungovaly formou přidávání menších příspěvků a multimédií. Občas ale nastala i výjimka, když jsem například vyspovídal Daniela Viktorina.

Když byl MHD simulátor 2009 konečně na světě, tak stránky lidé navštěvovali hlavně kvůli texturám, návodům a dalšímu obsahu do této hry. Stejně tak jsem se zaměřil na mapy a vozidla do Virtual Busu.

MHD simulátor 2009 se na výsluní nemohl déle udržet a tak vyvstala otázka pokraočvání - MHD simulátoru 2011. Ačkoliv jej Daniel Viktorin sice začal vyvíjet, kvůli časovému deficitu projekt odkládal a nakonec zrušil. Tehdy svou návštěvností bodoval článek MHD simulátor 2011 se blíží. A ještě na apríl se tehdy na "vydání" MHD simulátoru 2011 chytilo zhruba 100 lidí (včetně dnešního šéfredaktora Kolbenovy). Založil jsem také zpočátku neaktivní profil těchto stránek na Facebooku a nakonec jsem jakožto původní šéfredaktor a zakladatel odešel.

Pak začalo určité přebudovávání stránek i vzhledem ke změně herního průmyslu dopravních simulací. To vše šlo ruku v ruce s novým designem, psaním o dalších hrách souvisejících s dopravou a spoluprácí s dalšími redaktory, nejprve RProky a nyní Ruda. Poslední článek, který vyvolal dosud největší popularitu na Facebooku, byl letošní "Jarní update SIMTu".

Chcete znovu vidět stránky v jejich počáteční fázi? Tak se kliknutím sem vraťte v čase...

Jarní update SIMTu vylepšuje tramvajový provoz a přidává vozidla

11. května 2016 v 20:00 | Kolbenova |  SIMT
V sobotu 7. května vyšla nová verze hry SIMT. Ta už se dávno nezaměřuje pouze na autobusovou dopravu, ale také na trolejbusy, tramvaje a výhledově se dá předpokládat simulace železnice.


Update v prvé řadě obsahuje vylepšení tramvajové dopravy. Nejváznačnější změnou je prodloužení linky 1 do Kopras a nový model bratislavské verze tramvaje Škoda 30T (známější pod názvem ForCity Plus). Dále pak kopcovitost tramvajové trati pro věrohodnější simulaci města.


Ze světa silniční MHD pak stojí za zmínku 5 nových vozidel; tři varianty Karosy a dvě 15Tr. Mimo to dochází k úpravě fungování okolní dopravy a spousty oprav a drobných změn ve zvucích, nástup a výstupu cestujících, otevírání a zavírání dveří apod.


Při sobotním vydání hru potýkaly výpadky kvůli omezení výkonu provozovatele serveru, nyní by mělo vše fungovat v pořádku. Autoři nyní umožnili platbu zahraničním zákazníkům pomocí platební brány GoPlay a také zlevnili roční předplatné na 240 Kč/rok, což i tak není nijak oslnivá částka s vidinou opětovného placení. SIMT MHD samozřejmě stále ukrývá obrovský potenciál, který je však zastíněn technickou úrovní hry. Uvidíme, jak si autoři v budoucnu poradí s již dlouho slibovanou hrou pro více hráčů.


Souboj simulátorů 2015 - vyhlášení

4. května 2016 v 21:00 | Ruda, Kolbenova |  SS 2015
Přestože souboj simulátoru probíhá koncem roku, nyní se na něj dostalo až začátkem roku nového. Systém kategorií byl reorganizován a vznikly tři na sobě nezávislé kategorie.

Souboj o vývojáře roku byl od začátku vyrovnaný mezi vývojáři SIMTu a Wappem. Wapp nakonec s 12 body zvítězil. Vývojáři SIMTu obsadili krásné druhé místo a třetí získalo finské studio Colossal Order (v anketě bylo chybně označeno jako Paradox Interactive - po začátku hlasování však již nelze názvy měnit) s 5 body.

Mobilní simulátory jsou poslední dobou velký trend, což se projevilo i na nejvyšším počtu hlasů, hlasovalo více jak 100 lidí. Druhá kategorie opět ukázala úspěšnost Wappu, simulátor pražského metra A zvítězil s 38 body, o 10 bodů méně vybojoval Bus Simulátor 2015 od Ovidiu pop a třetí Train Driver 15 od stejného studia.

A konečně se dostáváme k hlavní kategorii - simulátor roku. I v roce 2015 vyšla spousta žhavých novinek. Nakonec se vítězem se zaslouženými 32 body stal Train Simulator 2016. Druhá skončila návyková strategie Mini Metro s 23 body. O třetí místo se dělí World of Subway 4 a Cities: Skylines se 6 body.
Děkujeme všem čtenářům, kteří ovlivnili ankety svojí účastí v hlasování. Letos bylo dosaženo celých 211 hlasů, za což jsme vám velmi vděční. Ačkoliv her v oboru dopravních simulátorů ubývá, jsme zvědaví, co uvidíme příště.