Duben 2015

Poupravené stránky WAPPu

29. dubna 2015 v 20:00 | Kolbenova |  WAPP
Dnes pouze taková malá informační aktualita.

WAPP poupravil své webové stránky, které tak nyní obsahují mnohem více informací než dříve, jako například stav vývoje jejich simulátorů na jednotlivé platformy a podobně. Trochu se také pozměnil design, který je více "čistý". Struktura stránek je podobně vytvořená jako dříve.

Až budou nějaké větší novinky, tak napíšu článek. Dnes vychází hlavně kvůli aktulizaci stránek, aby to zde nebylo mrtvé...


Cities: Skylines - je libo metropoli?

19. dubna 2015 v 20:00 | Kolbenova |  Cities: Skylines
Cities: Skylines je zcela nová hra od tvůrců dvoudílné série Cities in Motion, která nebyla špatná, ale ani nijak oslnivá. Je zaměřená primárně na budování města, nicméně je tu hodně cítit, že se autoři snažili zaměřit na dopravu a všechny neduhy, které má její přímý konkurent SimCity. Otázka tedy je, jestli na něj má.

Pokud to vememe jako souboj SimCity vs. Cities: Skylines, rozhodně musíme začít velikostí mapy. Skylines v klasické hře nabídne 9krát větší plochu než SimCity, mapa se postupně odemyká a vy si jí kupujete. Protože je však hra na Steam Workshop, máte na výběr z velkého množství módů a jeden z nich vám umožní odemknout kompletní mapu, kdy dostanete 25krát větší plochu než v SimCity! Kromě toho si můžete vytvářet vlastní mapy (včetně terénu, vody, lesů...) a sdílet je na Steamu. Další komentář asi netřeba.

mapa


Hra se stejně jako SimCity rozděluje na jednotlivé rezorty, které jsou až na drobnosti úplně stejné. Inspiraci u jejího hlavního rivala tak autoři moc neskrývají, totéž platí i co se uživatelského rozhraní týče. Asi největším rozdílem je, že se musíte starat o mrtvé - tedy stavět hřbitovy a krematoria. A upřímně, je to asi nejotravnější prvek ve hře.

A co doprava? Ta je zvládnutá bravurně. Obzvláště ta veřejná; autobusy, metro, vlaky, letadla a lodě. Snad jenom trochu postrádám tramvaje, které mělo SimCity, možná se však objevý nějaké DLC. Na druhou stranu v Cities: Skylines si můžete nastavovat jednotlivé linky autobusů, metra a vlaků, a to dokonce jejich barvy a označnení. Dokonce můžete vidět, kolik procent aut jste tím "vyhnali" z ulic.

modifikace autobusové linky


A tím se dostáváme k druhému typu dopravy - automobilová. Předem zapomeňte na zácpy v SimCity. Ovšem to neznamená, že je zrovna jendoduché vytvořit dobře fungující systém. Mně osobně se osvědčil systém dvou okruhů - vnější a vnitřní. Tedy stejně jako ve většině reálných měst a pokud k tomu nabídnete kvalitní veřejnou dopravu, zácpám se skoro vyhnete. Těžko to jde úplně, neboť auta často stojí v jednom odbočovacím pruhu a zbytek silnice je prázdný. A abych nezapomněl - nejdou stavět tunely, což je hrubý nedostatek. Přece jenom, mít dálnici uprostřed města není moc dobré, obzvláště pak, když zde kvalitu života ovlivňují takové detaily jako hlukové emise.

Všechny rezorty popisovat rozhodně nebudu, to bych psal asi hodně dlouho. Za zmínku ještě stojí tzv. unikátní stavby, které se vám s postupem ve hře odemykají. Pokud je všechny postavíte, tak si opět můžete stáhnout další ze Steam Workshop. Doporučuji pražskou Staroměstskou radnici nebo prodejnu IKEA.

panorama města a first-person mód


Verdikt?

Hra je orpavdu povedená, co se infrastruktury týče a na čem přesně selhávalo SimCity. Vše včetně elektřiny a vodovodu (který funguje zároveň jako kanalizace) si musíte postavit sami, není to automaticky zabudováno pod silnicí jako v SimCity. Hra trochu pokulhává v ostatních věcech jako zdravotnictví nebo polici. Já osobně jsem se tím ve hře vůbec nemusel zabývat, prostě jsem postavil nemoncici nebo policejní stanici a hotovo. To má SimCity přece jenom lépe vymyšleno. Nicméně je zjevné, že na to se Skylines ani nesnaží zaměřit.

Nakonec bych rád upozornil, že by se hra měla dočkat nějakých DLC, mohlo by jít o tramvajovou a cyklistickou dopravu nebo střídání dne a noci (nyní lze stáhnout jako mód). Ale to zatím není nic potvrzeného, můžeme jen doufat.

městský bulvár


Myslím, že na závěr mohu s klidem konstatovat, že Cities: Skylines je nejlepší novodobou strategií budování města. Ono jich ani moc není, takže si s tím budeme muset na pár let vystačit.

90%


Která hra vám vyhovuje více?
Cities: Skylines
SimCity
grafika
nic moc
skvělá
infrastruktura
skvělá
ujde
doprava
skvělá
nic moc
školy, policie, hasiči, zdrav.
ujde
skvělé
možnosti
skvělé
ujde
mapa
skvělá
nic moc
multiplayer
není
ujde

Hodnocení: skvělé - dobré - ujde - nic moc

World of Subways 4 dostane DLC

4. dubna 2015 v 20:00 | RProky |  World of Subways 4
Je tu někdo, kdo si pamatuje ještě první díl hry World of Subway z prostředí New Yorku? Po vydání se hra dočkala i svého DLC, které přidalo do hry několik dalších věcí. Další díly se však žádného DLC bohužel nedočkali. Teď přichází změna, a to pro World of Subway 4 (zřejmě díky umístění na Steamu), přijde hned několik nových DLC. V první vlně budou přidávány další mise. Autoři dále slibují možnost konečně zajed i do dílny, kde se vaše souprava opraví, a to v případě, že Vám souprava zahlásí poruch. Nakonec autoři splní i to, co bylo slibováno od začátku. Budete jít moci spát domů, stejně jako ve hře Bus and CableCar simulator, a svou funkci bude mít dokonce i šatna, která louží ve hře momentálně jen pro okrasu. To by zatím měla být jen některá plánovaná DLC od autorů.

Jestli pak se dočkáme i onoho zrušeného multiplayeru zatím není známo. Multiplayer by byl určitě zajímavý a kde kdo by si ho určitě rád vyzkoušel na vlastní kůži. Každopádně první DLC by mohlo být k dispozici kolem srpna až září, do hry by mělo přidat mise a další postavy, které budou vyprávět vlastní příběh.

Zdroj: Trainsim

World of Subways 4 je venku, jak se mu daří?

1. dubna 2015 v 20:00 | Kolbenova |  World of Subways 4
Tak tedy čekání je již delší dobu u konce a vy nyní můžete stahovat World of Subways 4 - New York Line 7 ze Steamu za cenu 35 $ (cca 888 Kč), součástí je i podpora českého jazyka. Ve hře bohužel nakonec chybí plánovaný multiplayer, je ale reálně možné, že se jej dočkáme v jednom z budoucích updatů. A ne, toto není apríl.

Hodnocení na Steamu jsou velmi rozporuplná, cca 46 recenzí je kladných a 26 záporných, což není moc jednoznačné. Zřejmě záleží na tom, co člověk od hry očekává.

Do komentářů jinak můžete psát své postřehy, osobně se neodvážím hru jakkoliv hodnotit, neboť jsem ji ještě nehrál.