Prosinec 2014

PF 2015

31. prosince 2014 v 20:00 | Kolbenova |  Novinky
Za čtyři hodiny opět začne další nový rok, a tak bych opět rád napsal, čemu se chceme a budeme na stránkách věnovat.

Myslím, že hlavní (postupnou) změnou bude rozšíření okruhu her, o kterých se zde můžete dočíst. Psát o tom samém se pořád nedá a už letos vyšel článek kupříkladu na Euro Truck Simulator 2. Web se tak již oficiálně nebude zabývat pouze simulátory městské hromadné dopravy, ale také dopravními či budovatelskými strategiemi. Namátkou lze zmínit třeba SimCity nebo OpenTTD a samozřejmě jich bude více.

Tedy jednoduše rečeno tím hlavním bude rozrůstání webu, a proto nevylučuji přijmutí ještě jednoho či více redaktorů.

Déle vás již dnes večer nechci rušit, takže se tímto letos definitivně loučím jménem MHD Simulátorů, stejně jako tomu bylo loni a bude i příští rok!

pour féliciter 2015


TML Studios vyustilo další video z WoS4

27. prosince 2014 v 20:00 | Kolbenova |  World of Subways 4
Vývojáři z TML Studios vypustili další video z World of Subways 4, které potvrzuje dřívější informace, že půjde o nestandartní simulátor řidiče metra, kde budete zaměstnanec dopravního podniku (tj. nastoupíte do práce pomocí pohovoru, vyplníte dotazník u sekretářky, apod.)

Jakmile dostanete práci, čeká vás cesta z kanceláře přímo do depa, kde si vyberete soupravu, se kterou budete chtít jezdit. Ve hře budou 3 typy a zároveň i 3 druhy vlaků; lokální/pomalý (tj. zastavuje ve všech stanicích), rychlík a express. Hra vám nabídne také dnešní samozřemosti typu ovládání klimatizace.

Hra je zatím ve fázi alpha verze, takže k finálnímu vydání má ještě nějaký ten kus cesty. Doufejme však, že se tak stane v první polovině příštího roku.

Ukázka v němčině s anglickými titulkyZdroj: trainsim

Veselé Vánoce přejí MHD simulátory

24. prosince 2014 v 12:00 | Michal
Je to již přes rok, co jsem vydal článek o upozornění na svou neaktivitu na tomto blogu. Mezitím přijal Kolbenova nového spoluredaktora RProkyho. Někteří lidé si stěžují, že dříve byly články častěji. Je to o tom, že dříve to byly jen obrázky nebo videa z YouTube, které jsem stejně netočil já. Končí nám další rok, ve kterém přišlo na MHD simulátory více jak 15 000 lidí. Já jsem mezi tím přešel na YouTube, videa z MHD simulátorů nenatáčím. Natáčím videa ze skládání Rubikovy kostky, někdy i z Minecraftu. A protože je dneska Štědrý den přeji vám za všechny redaktory MHD simulátory krásné Vánoce a dělejte o Vánocích jen to co vás baví.

Zde je ukázka mého videa


Další novinky z OMSI 2

20. prosince 2014 v 20:00 | RProky |  Omsi
Je tu čas vánoc a s ním přichází i další řada novinek ze světa OMSI a dnes se na tři z nich podíváme.

První z nich je zpráva o připravovaném autobusu SOR BN 12, u kterého již finišují práce a brzy bychom se ho měli dočkat. Datum vydání sice ještě není známo, ale už teď se můžeme těšit na opravdu propracovaný model a poprvé ve hře se také setkáme s propracovaným RPG systémem, kde si budeme pomocí tabletu kupovat za body, které bude dostávat za cestující, různé vychytávky.

Druhou novinkou je oznámení autora, který vystupuje pod přezdívkou "487376". Podařilo se mu již dokončit kloub autobusu, na kterém pracuje, a to je SOR NB 18.

Třetí a zároveň poslední novinkou je aktualizace hry, a to na verzi 2.1.993. Úpravy v tomto patchy: (znění úprav je použito z omsi.cz)

 1. nová možnost rychlého uložení hry pomocí CTRL+S pro ty, kteří nepoužívají autosave (např. z důvodu lagů), ale přesto chtějí hru rychle uložit
 2. asi nejvýraznější novinkou je možnost zvolení entrypointu již při začátku načítání mapy (u toho pak OMSI mapu načte)
 3. entrypointy jsou nyní řazeny abecedně
 4. statistika řidiče se ukládá již po odjetí trasy (doteď až při ukončení hry)
 5. díky úpravě dvou maker je nyní možné používat sklápěci sedačky i v části za kloubem, automatické zadní dveře již nebudou zavírat lidi při nástupu/výstupu
 6. data svátků byla zadána až do roku 2016
 7. chyba "CV.Calculate" byla nyní částečně opravena, zároveň by se nyní měla zobrazovat ve tvaru např. "CV.Calculate - J2" pro lepší rozpoznání příčiny (zde vlákno podpory)
 8. opravena chyba, kdy zůstal stát neviditelný AI autobus na konci tilu a způsoboval dopravní zácpy
 9. opraveno startování vozů MAN NL a NG, které bylo možné i při zařazeném rychlostním stupni
 10. odstraněno nekonečné načítání chybějících tilů
 11. dialogová okna v editoru nyní zobrazující správné cesty k souborům

Souboj simulátorů 2014: strategické simulátory

13. prosince 2014 v 21:15 | Kolbenova |  SS 2014
Dnes startuje hlasování z poslední skupiny Souboje simulátorů 2014. Bude se jednat o kategorii strategických simulátorů, do kterých budou zařazeny tři tituly: Train Fever, Cities in Motion 2 a OpenTTD. Hlasování bude ukončeno za tři týdny (3. ledna 2015), kdy se bude hlasovat o nejlepší hru ze všech tří kategorií.

Train Fever

Strategická hra s čistě kolejovou dopravou, naleznete zde tak pouze vlaky a tramvaje. Co tuto hru výrazně odlišuje od Cities in Motion je náhodné generování map, jednoduše nevíte, co vás čeká. Hru nejprve začínáte v historii roku 1850, zpočátku tedy zapomeňte na elektrické osobní rychlovlaky. Grafika je taky na velice kvalitní úrovni, v detailech se bez problému vyrovná i budovatelské strategii SimCity. Ke hraní přispěje více než 50 vozidel, se kterým budete přepravovat nejenom lidi, ale také nerostné suroviny. Všechna města se pak budou postupně zvětšovat a vy se tomu musíte postupně přizpůsobovat.

Cities in Motion 2

Zde organizujete pouze městskou dopravu, máte možnost provozování linek tramvají, autobusů, trolejbusů, vodních přívozů a metra. Oproti předchozímu dílu nabízí střídání dne a noci, jízdní řád nebo multiplayer. Ten je však zpravidla prázdný a nikdo jej nepoužívá. Obsahuje perfektně zpracovaný mód ekonomiky s možností regulace cen doslova všech typů jízdenek, platů řidičů, revizorů nebo mechaniků a zavádění tarifních pásem. Problémem je, že nemůžete vůbec zavádět přestupní stanice. Jako speciální obsah si můžete zakoupit akorát přestupní zastávku mezi autobusem a tramvají.

OpenTTD (stahujte zde)

Hra OpenTDD je v podstatě klon hry Transport Tycoon Deluxe, který vznikl v roce 1994. Ve hře jste majitelem dopravní společnosti, která začíná jen s úvěrem v bance. Vaším úkolem bude zajistit pozemní, vodní a leteckou přepravu osob a surovin. Ze začátku si musíte co nejdříve zajistit stavbu dopravních cest. Je na vás, jakou formu dopravy použijete, každá má své výhody i nevýhody a hodí se vždy na něco jiného. Můžete hrát i proti konkurenční společnosti, která se vás bude snažit potopit. Je tu sice pouze 2D grafika, ale svými nepřebernými možnostmi v nastavení a kompletním zpracováním se i tak snadno lehce usadí na vrcholu mezi nejlepšími dopravními simulátory, obzvláště pak, když je zdarma zdarma.

Koho potkáme ve World of Subways 4?

6. prosince 2014 v 20:00 | Kolbenova |  World of Subways 4
Autoři chystaného pokračování World of Subways 4 se rozhodli ještě před vydáním, které už můžeme očekávat každou chvíli, trochu poodkrýt karty. V nejnovějším díle této série se dočkáme propracovanějšího systému postav. Ty se budou reálně pohybovat (tj. nebudou to roboti) a mezi sebou i komunikovat. Vy například strávíte mnoho času ve společnosti vašho šéfa (který vypadá jako německý kulturista), kupříkladu na začátku hry k němu půjdete na pohovor apod. Takže i nepatrný náznak příběhu tam chybět nebude.

Samozřejmě to nelze srovnávat s hrami typu GTA nebo Mafia, ale v žánru simulátorů půjde po delší době o inovativní titul, který se snaží tuto kategorii posunout trochu kupředu. Uvidíme, jak to bude nakonec dohromady fungovat, ale očekávání nejsou malá.

Šéfova kancelář (více zde)


OMSI 2: Solaris Urbino a projekt Prague Citybus

3. prosince 2014 v 21:45 | RProky |  Omsi

Solaris Urbino 12&18


Vítám všechny čtenáře toho to blogu u dalšího článku. Dnes tu mám pro vás 2 novinky ze světa OMSI. První z nich jsou opravdu povedené autobusy Solaris Urbino, které jsou dostupné v kratší, a to 12 metrové verzi, a delší, a to 18 metrové verzi.
Co se týče zpracování modelu a textur, tak nemohu nic vytknout, obzvláště pracoviště řidiče se vyvedlo. Obě verze nejsou nijak náročné na počítač, takže zde vzniká dobrá rovnováha mezi kvalitou a náročností. Za zmínku stojí i pokladna, skrze kterou jde nastavovat linka. Návod na používání systému ALMEX, najdete v souboru ReadMe, který je součástí autobusů.

Opravdovými perličkami u těchto autobusů jsou, textura vody při dešti a náhodné poruchy dle nastavení údržby. Voda již není na skle "statická", ale teče podle intenzity deště. Pro někoho to může být ze začátku nepříjemné, ale časem si zvykne. Solarisy jsou první autobusy, u kterých lze měnit poruchovost dle stupně údržby v nastavení. To znamená, že když pokud máte nastavenou špatnou nebo velmi špatnou údržbu, budou vám postupně odcházet různé části autobusu, např.: dveře, baterka atd.. Návod na opravení naleznete opět v přibaleném ReadMe.


Autobus si můžete stáhnout zde.

Prague Citybus


Druhou novinkou je dlouho očekávaný projekt Prague Citybus. Nově se setkáváme, oproti původní verzi, s rozšířením mapy, a to o linku 219 vedoucí z Nových Butovic do zastávky Bavorská a dále upravení okolí linky 235 z Nových Butovic do zastávky Velká Ohrada. Nesmím také zapomenout na odstavnou plochu společnosti PROBO-BUS, autentické hlášení zastávek a reálný jízdní řád.Součástí mapy je také autobus Karosa B951(E), který se vyráběl mezi lety 2003 až 2007 (B951 jen 2002 - 2003) ve Vysokém Mýtu. Jak již z textu vyplívá, ve hře si můžete vybrat autobus dle jeho data výroby. Jednotlivé verze se od sebe liší zejména provedením palubní desky, umístěním oken a provedením sedadel. Všechny tyto verze jsou velmi vydařené. Novinkou palubní počítač MYPOL, který je plně funkční a vidíme ho v OMSI vůbec poprvé. Obsahuje totiž hlášení řidiče, změnu hlasitosti hlášení a další jiné vychytávky. Zajímavým zpestřením je řidič, který je oblečen do uniformy dopravního podniku.Mapu s autobusem můžete stahovat zde.