Listopad 2014

Vánoční nadílka od SIMTU MHD

29. listopadu 2014 v 20:00 | Kolbenova |  SIMT
Dnes to bude (opět) malá aktualita o SIMTU MHD... Ode dneška si hráči této hry totiž mohou zajezdit se speciální "stromečkovou" linkou. Linka začíná a také končí na tom samém místě; Velkém náměstí. Jak dlouho bude trvat tato možnost autoři hry nesdělili, ale dá se očekávat, že to bude až do 24. prosince. A pokud budete chtít vidět také vánoční trhy na několika náměstích, stačí si do hry stáhnout vánoční objekty.

Kromě toho dochází ve 20:00 ke slavnostnímu rosvícení všech vánočních ozdob ve městě, tedy přesně v čas vydání tohoto článku.Souboj simulátorů 2014: autobusové simulátory

22. listopadu 2014 v 20:00 | Kolbenova |  SS 2014
Dnes odstartuje hlasování z druhé skupiny Souboje simulátorů 2014. Bude se jednat o kategorii autobusových simulátorů, do kterých budou zařazeny nejnovější verze tří titulů, konkrétněji European Bus Simulator, OMSI 2 a český populární SIMT MHD. Hlasování bude ukončeno za tři týdny (13. prosince), kdy se bude hlasovat v poslední kategorii "Strategické simulátory".

European Bus Simulator 2012

Tento nejnovější přírůstek do německé série autobusových simulací dominuje především použitou technologií Havoc pro větší přiblížení se realitě. Prostředí města je dost otevřené, což trochu narušují ne zrovna hezké textury a mapa s prakticky nulovým reliéfem. Hra také trpí složitým ovládáním stejně jako tomu je třeba u World of Subways: Simulátor londýnské podzemky, pokročilým hráčům by to ale vadit nemělo.

OMSI 2

Tato hra sází především na možnost importování vlastních map a autobusů. Pokud vás tedy omrzí mapa Berlína zasazená do doby pádu berlínské zdi, tím zdaleka vše nekončí. Grafikská stránka je mnohem lepší než u předchozího dílu, nicméně dnes je již dávno lecčím překonána. Samozřejmostí jsou pak všechny roční období a druhy počasí (sníh, déšť, slunečno apod.). V našich končinách má tento titul silnou uživatelskou základnu, takže rozhodně není problém někde nalézt mapy a autobusy z českého prostředí.

SIMT MHD

SIMT je ryze český simulátor založený na online hraní. Paradoxně mu ještě chybí slíbený multiplayer. Můžete řídit jak autobusy, tak trolejbusy, časem přibudou také tramvaje. Hra má vkusnou grafiku a zajímavé ovládání autobusu, kdy se kola automaticky nevrací do původní polohy. RUživatelská základna a s tím i mapa se rozrůstá velice rychlým tempem. Za nevýhodu lze označit cenu, na dva roky hra stojí 490 Kč, po té musíte znovu platit.

OpenTTD; další pokračování legendární strategie

19. listopadu 2014 v 20:45 | RProky |  OpenTTD
Hra OpenTDD je v podstatě klon hry Transport Tycoon Deluxe, který vznikl v roce 1994.

Ve hře jste majitelem dopravní společnosti, která začíná jen s úvěrem v bance. Vaším úkolem bude zajistit jak pozemní přepravu, tak i vodní a leteckou dopravu.

Ze začátku si musíte co nejdříve zajistit stavbu dopravních cest. Je jen na vás, jakou formu dopravy použijete, každá má své výhody i nevýhody a hodí se vždy na něco jiného. Vlaky jsou dobré na přepravu uhlí do elektráren, železné rudy do slévárny, dřeva do pily či převozu ropy do rafinérie. Silniční doprava je poté dobrá na převoz zlata do banky, dopravu vody do města, dopravu pošty mezi městy či na rozvoz cestujících. Lodní doprava se zejména hodí na ropu a zboží, které dokáže přepravovat opravdu ve velkém množství.

Navíc zde budete dostávat i dotace na různou dopravu, například přeprava cestujících z bodu A do bodu B. Můžete hrát i proti konkurenční společnosti, která se vás bude snažit potopit. Každé město má na vás svůj vlastní názor, jedno vás může nenávidět a druhé vás může mýt rádo. Tato náklonnost se dá zajistit např. dotováním opravy silnic, podporou stavby nových domů nebo si můžete koupit výhradní právo na přepravu v daném městě.

V čem se liší hra od její "původní verze"? Hlavním rozdílem je kompletní lokalizace do češtiny včetně českých názvů měst při generaci mapy, tak i českou měnou. Dialogová okna jsou ve hře propracovanější. Pro hráče, kteří strategicky uvažují, je to dobrá zpráva, protože si můžete třeba svůj vozový park uspořádávat do různých skupin podle měst nebo ekonomické výkonnosti.

OpenTTD nemá sice nejlepší grafiku, ale svými nepřebernými možnostmi v nastavení a kompletním zpracováním se i tak snadno lehce usadí na vrcholu mezi nejlepšími dopravními simulátory, které si můžete stáhnout zdarma, stejně jako tuto hru.

stahujte zdarma a legálně zdeSimt MHD vybral návrh nákupní linky

15. listopadu 2014 v 20:00 | Kolbenova |  SIMT
V těchto dnech probíhala soutěž o vedení nově chystané nákupní linky. Celkem dorazilo na třináct návrhů, z nichž bylo vybráno pět finalistů. Po té se na webových stránkách virtuálního dopravního podniku Simtov hlasovalo, který bude z nich bude zvolen. Nakonec zvítězil návrh s označením č.3 od uživatele "djst", který získal 25,8 procenta hlasů. Těsne ho pak následoval návrh uživatele "zmijak10" s 23,78 procenta, s odstupem pak "PatrikKozel1" s 19,73 procenta hlasů. Hlasů bylo zaznamenáno celkem 593, nicméně IP adres bylo pouze 319.

Vítězné vedení linky bude mít dobu jízdy 59 minut, což je nejvíce ze všech pěti finálních návrhů. Splňuje také všech šest požadavků, které si autoři hry před začátkem soutěže kladli.Dispečer; neúplný "simulátor"

12. listopadu 2014 v 21:05 | Kolbenova |  Dispečer

Dnes je opět středa, a tak je čas na další článek ode mne. Dlouho jsem přemýšlel, o čem bych dnes napsal, až jsem si vybral hru Dispečer.

Jedná se spíše o logickou hru a vaším úkolem bude manipulací autobusů v depu vyjet s jedním autobusem z garáže, což není vždy úplně jednoduché, jelikož se obtížnost stále stupňuje a ubývá místa, kam můžete s vozidly zajet. Nachází se zde staré městské Karosy a klubové Ikarusy. Ovládání je také velice prosté, stačí vám pouze šipky a myš. Myší vyberete příslušný autobus a šipkami s ním poté jezdíte dopředu a couváte.


Hru vydala výrobce 3DgamesDev v roce 2005 a na to, že se jedná o téměř 10 let starou hru, tak má opravdu pěknou 3D grafiku. Střídá se zde den a noc a navíc zde potkáváte i AI dopravu.

Hra je zdarma dostupná pro platformu Windows a má velmi malé HW požadavky: procesor 400 Mhz, 3D grafická karta a Direct3D9. Hru mžete stáhnout zde.


Souboj Simulátorů 2014: vlakové simulátory

1. listopadu 2014 v 20:50 | Kolbenova |  SS 2014
Dnes odstartuje hlasování z první skupiny Souboje simulátorů 2014. Bude se jednat o kategorii vlakových simulátorů, do kterých budou zařazeny nejnovější verze tří známých titulů, konkrétněji Trainz 12, Train Simulator 2015 a World of Subways: Simulátor londýnské podzemky. Hlasování bude ukončeno za dva týdny, kdy se bude hlasovat v další kategorii.

Trainz Simlator 12

Nejnovější verze slavné série Trainz, která navazuje na předešlý Trainz 2010: Engineers Edition. Jedná se po obsahové stránce o velmi rozmanitou hru, která například co do počtu objektů v editoru bude hledat konkurenci těžko. škoda ovšem je, že nejen předchozí díl, ale už verze 2009 nabízela obdobný obsah a nového je tak pomálu. Za nejvýznamnější novinku lze určitě označit multiplayer, potěšující drobnosti jsou třeba satelitní pohled nebo další nové linky.

Train Simulator 2015

Jedná se o hru zaměřující se čistě na reálnou simulaci. Velkou předností je povedená grafika vlaků, okolí by mohlo být přece jen o něco lepší, ale i tak si můžete vychutnat nadprůměrnou kvalitu. "Opravdovou" simulaci dokazuje mimo jiné také přítomnost reálných tratí a typů vozidel, konkrétněji London - Peterborough včetně lokomotiv Connect Class 365 a Hitachi Class 801, New York - New Haven s vozidly Amtrak ACS-64 a Amtrak Acela Express a Munich - Garmisch s vlaky DB BR 426 a DB 411 ICE T. Můžete také vytvářet vlastní tratě a sdílet je s ostatními přes Steam. Samozřejmostí je zde mód kariéry.

World of Subways: Simulátor londýnské podzemky

Velmi realistický simulátor řízení londýnské linky metra Circle Line. Tato hra je jednou z mála, kde se snoubí simulace s nostalgií. Rozhodně nečekejte, že se budete prohánět dve stě za hodinu pod anglickou metropolí. Naopak si člověk udělá dobrou představu o fungování této nejstarší linky metra světa. Ovládání hry by akorát mohlo být trochu zjednodušené, ale pokročilejším hráčům to vadit nebude. Počítejte však s častými výpadky hry a to i několikrát do hodiny, v takovém případě se bohužel načatá mise nenávratně smaže a člověka to po nějaké době od hraní odradí.