Leden 2014

Zpátky do minulosti...

29. ledna 2014 v 20:05 | Kolbenova
Za posledních několik dní se ve světě simulátorů nic nestalo a ani nezměnilo. Ale protože jsem slíbil, že články budou i ve středu, tak si alespoň můžeme vzpomenout na Metro: simulátor londýnské podzemky (World of Subways 3). Proto vám zde přikládám ke článku oficiální trailer na tuto hru a doufejme, že se již brzy objeví nějaké informace, screeny nebo video-spoty k nově chystanému čtvrtému pokračování. A nebo třeba k Trainz: New Era, který mimochodem úspěšně překonal potřebnou částku k zaplacení na Kickstarteru.


První screenshoty z Tram Tycoon a vydání SPM

25. ledna 2014 v 20:00 | Kolbenova |  Daniel Viktorin
Dnes tu mám pro vás méně čtení, jedná se o první obrázky z Tram Tycoon. Už na první pohled je jasné, že se nejedná o něco nového a podobnost k City Bus Tycoon je zde opravdu hodně velká. Ještě jedna zajímavá věc - v podporovaných operačních systémech se objevil i Tizen od Samsungu. Důležité ale je, že tento OS je ve vývoji už několik let a jedná se o často odkládaný projekt, a je tak opravdu těžké hádat, jaký smysl vidí DV vydání na tuto neveřejně přístupnou platformu.

A pokud jde o vydání předělávky Mechaniku "Simulátor pražského metra", bylo určeno přesné datum - 8. února. Bude se zatím jednat o simulaci metra C v úseku Kačerov-Florenc, později se však dočkáme i další tratí a linek.

Tram Tycoon na mobilech startuje už 7. února

22. ledna 2014 v 20:00 | Kolbenova |  Daniel Viktorin
Daniel Viktorin si opravdu pospíšil a urychlil vydání Tram Tycoon o týden, tedy 7. února. Sice se to nejevý na první pohled jako moc velký rozdíl, ale před pár měsíci jsme ještě o hře ani netušili. Doufejme tak, že kvalita neklesne na úkor rychlosti vydání. Hlavním problémem současného City Bus Tycoonu je totiž grafika a já u TT doufám alespoň v hezčí textury. Ačkoliv taková 3D grafika by taky nebyla špatná... i když to už je asi hodně nepravděpodobné.

Tuto menší novinku ještě obohatím o jedno starší video od DV, kde krásně můžete vidět historii všech jeho her.


Tram Tycoon v číslech; 4 platformy a 12 jazyků

18. ledna 2014 v 20:00 | Kolbenova |  Daniel Viktorin
Před pár týdny bylo oznámeno datum vydání nového Tram Tycoon, má se tak stát 14. února. Nyní víme pár dalších informací - tím nejdůležitějším jsou v tuto chvíli pravděpodobně platformy. Logicky se dočkáme platforem Android (verze 3.0 a vyšší) a iOS, to už je v dnešním světě smartphonů zkrátka nutnost, zároveň to ale je pro mobilní a tabletové platformy vše. Dále kromě tradičních Windows 8 se dočkáme také Mac, který byl slibovaný už u City Bus Tycoon 2 HD, ale z toho nenápadně sešlo. Ono se spíš s těmito počítači potkáme v zahraničí, takže pro Česko je to vcelku jedno.

Další věc - pro ČR opět asi nepodstatná - je, že hra bude nabízet celkem 12 jazyků, vedle češtiny to bude angličtina, němčina, japonština, francouzština, portugalština, čínština, polština, ruština, italština a dokonce korejština. Jazyků je opravdu hodně. Myslím, že kromě čínštiny, kterou mluví nejvíce lidí na planetě, je asi japonština a korejština spíše na okrasu.

Obchody s aplikacemi, kde bude TT dostupný:

Google Play - tablety+mobily
App Store - iPhone, iPad, iPod
Amazon - Kindle Fire
Samsung Apps

Pokud jde o Windows 7 a starší, tak u těchto systémů se už od DV pravděpodobně podpory nikdy nedočkáme, aktuálně se totiž programováním .exe aplikací nezabívá.


Nová verze Simt přinese pohled z kabiny

15. ledna 2014 v 20:00 | Kolbenova |  SIMT
To, že má vyjít nová verze Simt MHD, neuniklo pravděpodobně nikomu, kdo tuto hru alespoň občas hraje. Až do teď ale vývojáři tajili, jakých novinek se dočkáme. Z publikovaných screenshotů sice bylo poznat, že se bude jednat o nové autobusy, to ale nikdo ještě netušil, že to nebude to nejlepší. Hráči se tak dočkají velmi chtěného pohledu z kabiny, všechny novinky jsou vypsány zde:
 • vozidla Sor Nb 12 a 14tr
 • pohled z kabiny ve všech vozidlech
 • funkce pro pohled ze zpětného zrcátka
 • pohled doleva a doprava na křižovatkách
 • změny na linkách
 • konec záškubům při komunikaci se serverem
 • nové načítání hry
 • pokročilé detaily hráče na online mapě
 • spousta dalších drobných vylepšení

Poslední krok je to oficiálně vydat, předpoklad je přibližně jeden týden, update se samozřejmě týká pouze Zlaté verze.

Simulátor pražského metra aneb Mechanik 2

11. ledna 2014 v 20:00 | Kolbenova |  Vlaky & tramvaje & metro
Aby vás to nemátlo, tento článek není o starém simulátoru Mechanik, ale o jeho předělávce nazvaného jednoduše "Simulátor pražského metra". Avšak podle obrázků, byste to od Mechanika nerozeznali, první verze 1.0.0 má vyjít ke konci ledna, prozatím by měla obsahovat:

 • úsek metra C Florenc - Kačerov
 • soupravu 81-71 (M1 není zatím potvrzena)
 • historickou jízdu (běžný provoz zatím není potvrzen)
 • zcela nové hlášení a ozvučení hry

Ale doufám, že grafika a textury se v další verzi zlepší, sami můžete posoudit:Děkuji návštěvníkovy "Anonym", který mi dal o tomto projektu vědět.

Čeho se dočkáme v jarní sezóně 2014?

8. ledna 2014 v 20:00 | Kolbenova |  Novinky
Nejprve bych se ještě rád naposled poohlédnul za minulým rokem a zmínil jeho návštěvnost. Vyplnily se totiž původní předpoklady o prosincovém navýšení, poslední měsíc se tak stal zároveň nejnavštěvovanějším za rok 2013, dosáhl konkrétní hodnoty 1883, pro Pražské METRO pak 527. Dále si myslím, že to není nutné více rozpitvávat.


To podstatné ale je, co bude v letošním roce. A málo toho rozhodně nebude, protože 29. května nastane 5-ti leté výroční webu, toto téma však záměrně dopředu řešit nebudu. Dále určitě neopomenu mobilní simulátory Daniela Viktorina, na které napíšu recenze a rozhodně nebudou také cyhbět články na téma hry Simt MHD, který se stal výtězem hlasování Souboj simulátorů 2013.

Další příjemnou zprávou je navýšení článku na 2 týdně, kromě klasické soboty to bude i středa, kde se budou řešit spíše webové stránky, Downlaod centrum, hlasování, organizační věci apod. V druhém zmíněném dni budou klasicky aktuality, rozebírání simulátorů, případně recenze atd., každý článek vždy vychází ve 20:00.

Důvodem proč vše stanovuji napevno je, že se chci vyvarovat dotazům typu "Proč to tu není více aktivní?" nebo "Kdy už bude další článek?". Takto je jasné, kdy bude co a není nutné tím ztrácet čas a krátit prostor ve článcích a diskuzích. A to je vlastně účel celého tohoto článku.

Tram Tycoon již v únoru!

4. ledna 2014 v 20:00 | Kolbenova |  Daniel Viktorin
Netrvalo to ani měsíc a jsou tu další oficiální informace o chystané mobilní hře, která se bude podle vyjádření autora Daniela Viktorina jmenovat Tram Tycoon. Tím bude navazovat na své předchůdce City Bus Tycoon HD a bude tak už třetím pokračováním. A kdy se tak stane? Bude to již v 14. února, což je celkem brzo. Je ale pravděpodobné, že se nedočkáme vydání na všechny platformy najednou. Které operační systémy budou podporovány, se však zatím neví.

A zde nové logo TT:


Souboj simulátorů 2013: vyhlášení!

1. ledna 2014 v 20:00 | Kolbenova |  SS 2013
Už tu máme nový rok 2014, takže je načase pokračovat v rekapitulaci roku minulého. Dnes to bude konečné vyhlášení vítěze za nejlepší simulátor roku 2013 a také v jednotlivých kategoriích.

Zde je celkové skóre:

4. místo - European Bus Simulator 2012 (20 hlasů)
4. místo - Trainz 2012 (20 hlasů)
3. místo - Cities in Motion 2 (25 hlasů)
2. místo - Metro: simulátor londýnské podzemky (WoS3) (43 hlasů)
1. místo - Simt MHD (71 hlasů)

Simt MHD není pouze celkovým vítězem hlasování, ale dostal největší počet hlasů v kategorích oblíbenosti, realističnosti a obsahu. WoS3 pak porazil Simt za nejlepší grafiku, ovšem pouze o jeden hlas! Tímto gratuluji Simtu a celému týmu, jejich vývoj hry je opravdu hodně rychlý a tak tento simulátor rozhodně nemůžu opomenout v dalších letošních článcích.