Červenec 2013

Cities in Motion 2 - recenze

26. července 2013 v 20:00 | Kolbenova |  Cities in Motion
Počínaje dneškem začnu po letní červencové pauze opět psát články. Dnes tu pro vás mám slíbenou recenzi na Cities in Motion 2.

Pokrok od minulého dílu?

Jsou zde novinky jako multiplayer, střídání dne a noci nebo jízdní řád - to sice potěší, nicméně na multiplayeru většinou nikdo není, střídání dne a noci vlastně souvisí s jízdním řádem (je zde noční provoz) a samotný jízdní řád je pouze na intervaly. Takže pozitivních či negativních výrazných změn se zde asi nedočkáme.

Další legenda simulace dopravy?

Dvoudílná série her Cities in Motion má být zřejmě náhradou dnes již legendárních strategických her z přelomu století jako například Transport Tycoon nebo Simutrans. Nejnovějším příspěvkem je však vyvíjející se OpenTTD čemuž by na první pohled Cities in Motion mělo konkuruvat, ale hra není jenom o dobré grafice a jízdních řádech. A pro simulátory to platí obzvláště.

Co je ve hře?

Takže zde nalezneme již zmíněné jízdní řády, dopravní prostředky (autobusy, tramvaje, vlaky/metro, trolejbusy a vodní omnibusy), editor stavby města, ekonomické tabulky, různé druhy jízdenek, tarifní pásma, sociální kategorie lidí (turisti, důchodci, dělníci...) a přitom dostáváte úkoly a žádosti od města a občas i od cestujících.

Ekonomika

To je zde udělané brilantně. Je to sice náročné, ale máte zde různá tarifní pásma, desítky druhů jízdenek, dokonce můžete zažádat o půjčku (ačkoliv to hra bude často doporučovat, tak si dobře rozmyslete, jestli to máte čím splatit).
Na mapě také můžete vidět sociální kategorie obyvatelstva, kde kdo bydlí, kde jsou obchody, kanceláře, sídliště apod.

Dopravní prostředky, zastávky

Opravdu tragicky málo dopravních prostředků, druhů zastávek jenom o něco málo více. Ale na to člověk časem zapomene, jenomže vůbec nelze dělat přestupní stanice a zastávky! Existuje jedna společná pro tram a bus, ale tu si musíte stáhnout za poplatek a to se nikomu moc nechce.

Store a multiplayer

Překvapivě je zde i store, ovšem zde naleznete pár vozidel a pár dalších zastávek a to je asi tak vše... a to je opravdu mizerně málo. Potom všem, co jsem zde již napsal, je jasné proč nikdo nechodí na multiplayer - hru skoro nikdo nemá. Ten jsem proto nemohl vyzkoušet, vím však, že lze vytvářet dopravu opoziční (proti sobě) nebo kooperativní (spolupráce).

Shrnutí

Když nečekáte něco velkého, tak to překousnete, CiM má totiž ještě co dohánět. Jistá je pouze jedna věc - pokud jste fanouškem dopravní strategie, budete zklamaní.

50%


Minimální HW nároky

PC

ProcesorDual Core (2 GHz)
Paměť RAM2 GB
Grafická kartanVIDIA GeForce 8800 (512 MB)
Místo na disku:3 GB
Systém
Windows: XP/Vista/7/8

MAC

ProcesorDual Core (2 GHz)
Paměť RAM2 GB
Grafická kartaATI Radeon HD 3850 (512 MB)
Místo na disku2 GB
SystémMac: OSX Snow Leopard 10.6.3

Další články od pátku 26. července

22. července 2013 v 13:30 | Kolbenova
Po mé červencové pauze jsem nyní zpátky, proto od 26. července každý pátek ve 20:00 zde bude nový článek. Můžete se těšit hlavně na recenze, třeba jako Cities in Motion 2 nebo Metro: simulátor londýnského podzemky.

Kolbenova pokračuje

19. července 2013 v 11:20 | Michal |  Novinky
Vrátil se Kolbenova, to znamená, že bude teď místo mě vydávat články, ode mě už moc článků nečekejte, možná ke konci prázdnin vyjde jeden článek s autorem Michal, jinak všechny budou od Kolbenovy.

Hlasujte v anketách: U každého článku v rubrice Návrat k počátkům je anketa, která se vztahuje k hodnocení daného simulátoru, byl bych rád, kdyby vás do konce prázdnin hlasovalo co nejvíce.

Hlaste nefunkční odkazy: Prosím, aby jste hlásili nefunkční odkazy do Diskuze, Kolbenova, popřípadě já vám tak můžem udělat stránky mnohem příjemnější.


Návrat k počátkům - MHD sim. ONLINE

17. července 2013 v 19:19 | Michal |  Návrat k počátkům
MHD sim. ONLINE je verze MHD sim. 2009, kde se můžou hráči projet tramvají a soutěžit, nevím, jestli se ještě soutěží, ale já jsem jednou vyhrál kupón do internetové půjčovny her. Projel jsem linku a koukám, že jsem první. Pak přišel e-mail jestli s výhrou souhlasím a já byl pro. Kupón nakonec využil můj bratr víc než já, ale i tak jsem měl nádherný pocit. Jinak se tato hra příliš neliší od MHD sim. 2009 a proto dávám: 68 %.


Návrat k počátkům - MHD sim. 2009

14. července 2013 v 12:09 | Michal |  Návrat k počátkům
Tato hra vznikla po počátcích tohoto blogu. Na přelomu července a srpna 2009 ji dokončil český tvůrce počítačových her Daniel Viktorin. Bylo to jeho nejúspěšnější dílo, které za svou kariéru vytvořil. Hráč má za úkol jezdit tramvají po městě a určitým počtem cestujících si odemikat další a další linky. Linek je ve hře celkem 11, hra dále obsahuje 7 tramvají a nezapomenutelný zážitek z jízdy, hra je sice 2D, ale to vůbec nevadí. Vše co se týká textur ve hře hráč může změnit a tak se na různých diskuzích objevují hráči vyrobené textury tramvají z různých měst. Hra byla do nějaké doby placená, ale poté ji Daniel Viktorin vydal jako free hru. Protože tato hra byla úspěšná, vyšla v mnoha verzích, jako například Tram simulator, MHD sim. 2009 GOLD nebo MHD sim. ONLINE, o kterém bude další článek. Co se hodnocení týče, protože jsem nahrál desítky hodin, můžu dát 85 %.

Dnes jsem si projel po dlouhé době linku 4.


Návrat k počátkům - MHD sim. 2007

11. července 2013 v 15:45 | Michal |  Návrat k počátkům
MHD simulátor 2007 byl jeden z prvních, které jsem hrál, je to 2D simulátor autobusu, ve kterém se můžete dopracovat od staré Karosy B731 až k modernímu Citybusu. Tento simulátor nepatří zrovna mezi světovou špičku, ale je z české dílny. Kouzlo naší vlasti je tak nadevše ze zahraničí. Pokud nemáte zrovna nový moderní počítač, můžete si být jisti, že tento simulátor rozchodíte na všech počítačích vyrobených po roce 2005. A pokud zrovna 2D hry nemáte v lásce, můžete se kochat nádhernými zvuky dopravy, ptactva nebo vašeho autobusu. Také to chce trochu tolerance, vždyť Daniel Viktorin vydal tuto hru jako jeho první simulátor dopravy. Jsem tolerantní, proto dávám 60 %.

Trochu jsem si v této hře po dlouhé době zajezdil:
Návrat k počátkům - Traffic city 1 a 2

8. července 2013 v 10:59 | Michal |  Návrat k počátkům
Dnes je tu další článek z rubriky Návrat k počátkům. Simulátor, který dnes budeme rozebírat se jmenuje Traffic city. Není to simulátor v pravém slovasmyslu, protože v něm žádným prostředkem nejezdíte, jste ředitelem dopravního podniku a snažíte se rozšiřovat dopravní síť. Začnete v roce 1990, kdy je město teprve ve výstavbě a je tam jen 1 linka. Postupně musíte odblokovat dalších 9 linek, až se dostanete do roku 2010, kdy odcházíte do důchodu. Během hry nakupujete nové vozy, navrhujete jízdní řády a také je zde k dizpozici mapa, pokud se do ní díváte průběžně, vidíte výstavbu města. Ve dvojce je to samé, jen je zde pár změn. Každý herní rok se dělí na kvartály, aby měl hráč dostatek času na naplánování jízdního řádu a také jsou přejmenované části města s jinou mapou, ale příběh zůstává stále stejný. Tato hra je od Daniela Viktorina, stejně jako většina MHD simulátorů v počátcích těchto stránek. Hodnocení: 65%.

Také bych chtěl všem poděkovat za 50 000 návštěv, je to opravdu krásné číslo a věřím, že se tento blog dočká i 100 000.

Traffic city 1
Traffic city 2
Také jsme se dočkali předělávky v podobě hry Traffic city 3 od mého spoluredaktora Kolbenovy.

Návrat k počátkům - Bus Driver

4. července 2013 v 10:02 | Michal |  Návrat k počátkům
Dnes je článek věnovaný Bus Driveru, který na tomto notebooku asi nerozchodím, proto budu jen vzpomínat, jak krásný simulátor to byl, sice se do něj nedali stahovat mapy, ani autobusy, ale i přes to byl nejlepší simulátor, který jsem kdy hrál. První zmínka na tomto blogu se objevila 31. května 2009 a můžu říct, že je to simulátor, který mě nejvíce oslovil, ať už po stránce grafické, nebo co se řízení autobusu týče, hra je sice placená, ale dotyčné výdaje za to stály. Je to simulátor, který se u mě umístil na 1. místě, i když možná nějaké nedostatky má, proto dávám 90 %.

Alespoň sem dávám nějaký obrázek z minulosti, když si ho teď nezahraji.

Návrat k počítkům - Simtr

2. července 2013 v 17:52 | Michal |  Návrat k počátkům
Simtr je další hra, která provázela počátky těchto stránek hra z roku 2003 se na těchto stránkách objevila poprvé 30. května 2009, tedy den po vzniku stránek. Je to 3D hra, která mě oslovila před dokončením MHD sim. 2009 nejvíce. Nejen, že můžete jako ve Virtual busu jezdit autobusem, ale jsou ty i trolejbusy, které už mají vztyčené sběrače pověšené na drátech. I když se zdá že Simtr a SimT mají hodně společného je to jen zdání. Kdybych měl hodnotit, dal bych 70%.

Simtr, simulátor který se u mě umístil na 3. místě