Květen 2013

Čtyřleté výročí

29. května 2013 v 12:31 | Michal
Dnes jsou to přesně 4 roky od založení těchto stránek, jsou to přesně tři roky co jsem nevydržel čekání na zveřejnění MHD simulátoru 2009 a z nudy jsem si založil vlastní stránky. Nikdy bych nevěřil, že stránky založené z nudy může denně navštívit i 100 návštěvníků (rekord je 107), ale vy jste potvrdili pravý opak, brzy tento blog překročí hranici 50 000 návštěv, bez vás bych byl jen jeden z mnoho blogů, které jsou nenavštěvované, a autor si píše jen sám pro sebe. 29. květen 2009 byl datem, kdy jsem si nezaložil první blog, můj první je do teď na adrese http://mulu.blog.cz/ a se svým založením 5. února 2007 už překročil, jako jeden z mála aktivních blogů 6 let své existence, ale můj nejnavštěvovanější blog. Mým snem bylo překonat jedny stránky o MHD simulátorech, které jsou dnes už 2 roky neaktivní.
Zvláštní poděkování však patří návštěvníkovi Kolbenova, který prošel před čtvrt rokem náborem redaktorů, nevzal jsem ho jen kvůli tomu, že to byl můj věrný návštěvník, ale také kvůli tomu, že vlastní nádherné stránky o pražském metru na adrese http://praha-metro.webnode.cz/. Bez něj by před třemi měsíci upadly tyto stránky do neaktivity. A co se plánuje dále? Pokud má někdo z vás like na facebooku (kde vám moc děkuji za 47 liků), určitě si všiml, že se chystá prázdninový comeback, bude to pravděpodobně rubrika Návrat ke starým časům, ve které nejen já, ale i vy zavzpomínáte na staré dobré MHD simulátory mezi, které patří např.: MHD simulátor 2007, 2009, Simtr, Bus Driver nebo Traffic city. Také jsem uvažoval o tom, že bych z simulátorů natáčel vlastní videa, ale nevím, asi bych to nezvládl.
Moc vám děkujeme za přízeň v uplynulých čtyřech letech a věříme, že si najdete na tyto stránky hodně času i v dalších letech.
Michal a jeho spoluredaktor Kolbenova

MHD simulátor 2009, bez něj by tyto stránky vůbec nevznikly.

Návrat k MHD simulátoru 2009

25. května 2013 v 20:10 | Michal |  MHD simulátor 2009
A jsem tu zpět ! Říkal jsem si jestli mám počkat na 4.narozeniny blogu, ale říkám si, proč si nezahrát po dlouhé době MHD simulátor 2009. Pokud máte like na facebookových stránkách tohoto blogu, určitě jste si všimli, toho co se chystá, zatím to tady nebudu prozrazovat, bude to tak lepší, velký článek bude až 29.5. (ve středu), ať ty facebookové stránky taky k něčemu jsou. Jinak jsem po dlouhé době provětral svoji kačenu v MHD sim. 2009 na lince 5, na devítku nebo desítku si zatím netroufnu.

A jedém:

Moře na pozadí:

Konečná:

Trainz Simulator 2010: Engineers Edition - recenze

21. května 2013 v 13:04 | Kolbenova |  Trainz Simulator 2010: Engineers Edition

Co hra obsahuje?

Stovky, ne-li více vagónů a souprav vlaků - z toho 3 soupravy tramvají. Naleznete zde spousty tratí podle reálu, také si ale můžete postavit vlastní - a to je důvod, proč píši o této hře. Samozřejmostí jsou různé mise.

Editor

Je to snad ten nejlepší, nejobsáhlejší a zároveň velmi jednoduchý editor, co kdy byl. Desítky druhů tratí (včetně tramvajových), mostů, tunelů, přejezdů, textur trávníku, tisíce objektů, domů, stromů, doplňku, značek, semaforů, silnic, aut… opravdu velmi obsáhlé. Já si například stavím město s tramvajovou dopravou a kombinuji to s vlakem, prostě skvělé a neomrzí.

Jízda

Tady je to taky docela v pořádku, mohu jen vytknout, že projet s tramvají 111 km/h do výhybky a ještě v zatáčce, není úplně realistické, nicméně se zde občas povede vykolejit, narozdíl od třeba MS Train Simulator. Jinak v zatáčkách, výhybkách apod. vždy vlak trochu poskočí nebo při zapomenutí přehození výhybky cukne (to ale spíše vypadá jako lag hry).

Tratě a podpora

Originální tratě jsou většinou reálné, ale ne tak úplně zábavné - po chvíli omrzí, což ovšem skvěle vynahradí editor, ve kterém si můžete upravit i původní tratě od výrobce. Naleznete zde osobní vlaky, nákladní vlaky, magnetickou dráhu, tramvaje a dá se zde postavit i metro.

Metro a import map

Je to opravdu velmi snadné - prostě postavíte vlakový tunel. A to je celé - nic víc. Kromě toho máte možnost si ZDE stáhnout pražskou linku metra C - předem ale upozorňuji, že instalace může trvat až 4 hodiny! Je to totiž pomocí přiloženého programu "Správce součástí", který sice vše sám importuje do hry, ale není zrovna moc rychlý. Ale zase jednoduché ovládání, v nabídce "Soubor" dáte "Importovat soubory cdp"

Hodnocení

Skvělý vcelku reálný, velmi inovativní simulátor, který jen tak něco nepředčí. Umí v podstatě vše s kolejové dopravy. Už teď se těším, až si vyzkouším nástupce Trainz 2012.

95%

Minimální HW nároky

  • operační paměť 1GB RAM
  • procesor Pentium D 3,4GHz
  • grafická karta nVidia Geforce 7200/128MB
  • 15 GB místa na Harddisku
Trainz 2010

12. května 2013 v 13:13 | Kolbenova |  Trainz Simulator 2010: Engineers Edition
Dnes tu mám článek Trainz 2010: Engineers Edition. Ano, vím, že to není MHD simulátor. Ale vlastně jak se to vezme, hra totiž obsahuje stovky, ne-li více, modelů vlaků mezi které patří i tři modely tramvají. Nejstarší je kupodivu docela dobrá, akorát to asi designově nevyhovuje dnešní době, další vypadá jako české Tatrovky jenomže jí chybí pohled z kabiny - nedoporučuji. Poslední je pěkná, vzhled jako Škoda 14T, sice se rozjíždí dlouho, ale vytáhl jsem to s ní na 111 km/h. Nejlepší na tom je asi možnost stavby vlastních map. Příště napíšu recenzi na tuto hru, přidám pár obrázků a zmíním se také o stavbě metra.