Březen 2013

Bus Simulator 2009

23. března 2013 v 11:02 | Kolbenova |  Bus Simulator 2009
Dnes tu mám video z Bus Simulatoru a to verze 2009, jedná se v podstatě o velmi podobnou hru jako BS 2008, akorát s lepším grafickým zpracováním. Na internetu jsem nenašel žádnou obstojnou recenzi, proto jí možná časem napíšu sám.


Nové textury do MHD Simulatoru 2009 jsou ve vývoji

15. března 2013 v 22:38 | Kolbenova |  MHD simulátor 2009
Vývoj MHD Simulatoru 2011 byl před dlouhou dobou zrušen, ale již dříve hodně věcí tomu naznačovalo. Já jsem se však rozhodl udělat alespoň nové textury do MHD Simulatoru 2009, všechny informace a nové obrázky naleznete ZDE, zatím toho ale není nic jistého. Snad jenom to, že to vznikne.

Bus Simulator 2008 - recenze

10. března 2013 v 18:50 | Kolbenova |  Bus Simulator 2008
Nyní jsem napsal recenzi na Bus Simulator 2008.

Obsah hry, ovládání
Hra vydrží určitě delší dobu a nestačí na dohrání jenom trochu času o víkendu jako u minule zmiňovaného Bus Driveru. Jenomže u téhle hry člověk chce, aby to už skončilo. Ovládání hrozné, ačkoliv se postupem času na to dá zvyknout nebo některé věci přenastavit. Autobus se chová ale absolutně mimo realitu, je to spíše jako posouvání kostičky Lega a to poze ve čtyřech směrech. Hra údajně podporuje joystick, toto jsem zkoušel pouze u vyšší verze (Bus Simulator 2009) a fungovalo to úplně stejně jako klávesnicové šipky, tedy nic neexistovalo mezi povelem "rovně" a "doleva" - prostě, jak jsem již řekl, čtyři směry. Takže u BS 2008 to asi lepší nebude.

Jízda
Takže pokud jde o výše zmíněné zatáčení - velmi otřesné. Plyn a brzdění - reakce autobusu jsou okamžité, tedy zmáčknete-li brzdu v rychlosti třeba 65 km/h, zastavíte asi tak o tři vteřiny později, k realitě to má velmi daleko. A od takových 60 km/h poznáte zrychlení pouze z tachometru, jízda vám nepřijde o moc rychlejší.

Město a grafika
Město vypadá skoro stejně pustě jako u Bus Driveru, ale tady je k tomu ještě typické britské počasí, tedy velmi často zataženo a hnusně. Ale abych jenom nekřivdil, cestující jsou naanimovaní a chodí. A občas hráč potká i lidi mimo zastávku, škoda že moje první setkání bylo, že někdo přebíhal silnici a já ho přejel Plačící. A ta grafika, ty textury, to je jako kdyby někdo vybarvil omalovánky a auta na tom nejsou o moc lépe, jediný autobus vypadá přijatelně.

Peníze a předpisy
Systém peněz je lepší než bodování v BD a můžete si za ně kupovat nové a nové autobusy a upravovat je, měna je zde euro. Penalty dostáváte za normální věci jako zpoždění nebo naopak jízda napřed, přejetí na červenou apod. Všechno se zdá výborné, ale… když přejedete semafor na žlutou - penalta. Nebo uděláte několik větších přestupků a level se dokonce vypne! Což je pochopitelné, možná když přejedete člověka, ale několikrát jízda na červenou znamená vypnutí hry? To je přehnané a člověka to přestane po chvíli bavit. Uřídit totiž autobus není snadné, a to ne proto, že by působil jako těžký tunový kolos, ale opačně - působí velmi lehce a taky se tak žel chová. Ale dá se to ještě s těží přehlédnou, navíc člověk si může určit cenu jízdenek, která ovlivní počet pasažérů v levelu a to opravdu žádná jiná hra nenabízí.

Můj názor
Abych to zjednodušil - mnohdy má hra nevyužitý potenciál (měnový systém), ale častěji je všechno od základů špatně (třeba grafika). Hra je ze stejného roku jako Bus Driver a nekonkuruje mu ani ze třetiny a to má BD taky spoustu chyb a bývá kritizován, potom nevím jak zhodnotit toto. Hra nestojí ani za stažení z Ulož to natož si jí koupit (cena dříve začínala na 600 Kč!). Možná bych to měl shrnout do jednoho slova: ne, prostě ne.

20%


Minimální HW nároky


  • OS - Windows XP / Vista
  • procesor - 1.7 GHz CPU
  • operační paměť - 512 MB
  • grafická karta - 128 MB 3D Video Card
  • SW vybavení - DirectX 9.0c
  • volné místo HDD - 2 GB


Vlevo německý a vpravo český PC obal

Bus Simulator 2008

5. března 2013 v 18:35 | Kolbenova |  Bus Simulator 2008
Bus Simulator 2008 je hra od vývojářů firmy TML Studios, jedná se o předchůdce Bus Simulator 2009 a European Bus Simulator 2012. Je to v podstatě skoro stejná hra, většinou i se stejně špatným hodnocením. Na hru zřejmě brzy napíšu nějakou recenzi. Zatím si o ní zde něco můžete přečíst a tady je jeden screenshot, PC obal a další obrázky přidám k chystané recenzi.

Bus Driver - recenze

1. března 2013 v 18:35 | Kolbenova |  Bus Driver
Dnes tu mám pro vás svoji recenzi hry Bus Driver.

Co je ve hře?
Hra je rozdělena do 5 sad (oddělení), ve kterých nalezneme vždy 6 levelů. Pro každý level je předepsaný autobus a linka a je to vytvořené v podstatě dokonale, ale omrzí to. Ve hře totiž není možnost "free driving" nebo-li volného ježdění a už vůbec zde nenalezneme kombinovaní autobusů, linek, počasí, barev vozů apod., což je celkem velká škoda. Ale i tak je zde zpestření, v některých levelech máte za úkol převést vězně nebo businessmany na obchodní jednání v co nejrychlejším čase, to je vcelku povedená věc, kterou opravdu v jiných autobusových simulátorech jen tak nenajdete.

Jízda
Jak spustíte první level, tak hned od pohledu je poznat, že je to celé arkáda. A ani ta arkáda není nějak skvěle vytvořená. Všechny objekty se chovají stejně - jsou nezničitelné (včetně autobusu) - strom, zastávka, dům, je to je jedno. Akorát auta můžete posouvat jako figurky na šachovnici, ale nic se nepoškodí. Reálné je pouze chování cestujících, ačkoliv někdy až otravné, při "prudkém" brždění totiž ječí. Škoda, že autobus nejede více jak padesátkou. Za zmínku stojí i chybějící pohled z kabiny.

Bodování
To je zde naprogramováno na výbornou. Bus Driver hodnotí doslova vše - styl jízdy, dodržování předpisů, jízdní řád a spoustu dalšího. Pořád dostáváte nějaké bonusy nebo penalty, např. semafor: zelená - bonus, žlutá - nic, červená - penalta. Pokud nazpnete blinkr při přejíždění z pruhu do pruhu - penalta, jestliže ano - bonus. Takže se opravdu nenudíte. Chybí zde dopravní značky - tedy hlavně na rychlost, která zde není nijak omezena, ale za předpokladu, že by autobus pořád jezdil stejnou rychlostí, asi nejsou potřeba.

Město, počasí
Město je mrtvé. Nebýt kolem jedoucích aut bylo by jako po německé bombardaci. Lidé na zastávce jenom stojí, ve městě nejsou vůbec a se štěstím uvidíme vlak u nádraží, což se může jevit jako positivum. Ale město má velikost asi jako Hradec Králové, takže jeden malý expres... není to trochu málo? A počasí je dost divné, protože pokud se vydáte mimo linku, tak jediné co se nezmění je pouze déšť, ten zůstane. Jinak na západě města svítí slunce, v parku je západ slunce a na letišti sněží... tohle je trochu špatně.

Ovládání, nároky
Ovládání je dle vlastní libosti, jak si kdo nastaví, k tomu asi není co říct. Hardwerové nároky jsou asi trochu větší, textury nejsou ale dvakrát překrásné a i tak je to na paměť RAM náročné jako GTA San Andreas. Nicméně hra je z roku 2008, takže na PC vyrobených později běhá bez sebemenšího lagování.

Můj názor
Hra má dobré vlastnosti, ale je jich málo a když píšu málo, tak opravdu hodně znatelně. Na dohrání stačí mít navíc trochu času o víkendu, a celé to strašně rychle to omrzí. Ale stejně to má něco do sebe a nic podobného asi nikde nenaleznete.


Virtual Bus obrázky

1. března 2013 v 9:43 | Michal |  Virtual Bus
Stěžovali jste si, že to tady není aktivní, ani s dvěma redaktory, tak jsem se rozhodl, když mám prázdniny, si po dost dlouhé době zahrát starý dobrý Virtual Bus a nafotit nějaké obrázky.